Cerkiew

Zabytkowa murowana cerkiew greckokatolicka pw św. Paraskewy z 1796, użytkowana obecnie jako rzymskokatolicki kościół filialny pod wezwaniem NMP Matki Kościoła. W wyposażeniu świątyni zachowały sie dawne ikony z rozebranego ikonostasu, rozmieszczone w róznych miejscach kościoła i ołtarz główny. W odległości 400 m od cerkwi znajduje się cmentarz , na którym zachowały się kamienne nagrobki z przełomu XIX i XX wieku i kaplica cmentarna.

WIĘCEJ INFORMACJI

Rzeka Wisłoka

Przez wioskę przepływa rzeka Wisłoka, która miejscami tworzy dość głębokie, umożliwiające pływanie dołki. Miejsce to jest idealne dla osób kochających czystą przyrodę, nie znoszących tłumów, jakie gromadzą się nad brzegami wszelkich wód w upalne dni, dla tych, którzy lubią brodzić w rzece pełnej kamieni po kostki i po kolana (najlepiej do takiego brodzenia przeznaczyć jakieś stare i wygodne buty, bo na bosaka jest to niezbyt przyjemne) i dla takich, którym wystarczy 30 metrów do popływania, bo maksymalnie takie długie są te głębsze, wyrzeźbione przez rzekę, doły.

Szlaki piesze

Trasa:
Huta Polańska – Myscowa – Potoki pod Polaną – Polana –
Łysa Góra – Grzywacka Góra – Zamczysko – Stary Żmigród

Suma wzniesień: ok. 600 m
Długość trasy: ok. 23,8 km
Czas wyprawy: ok. 7:05 h (sam przemarsz)

WIĘCEJ

Szlaki rowerowe

Szlak żółty zaczyna się przy głównym skrzyżowaniu w Krempnej, gdzie znajduje się węzeł szlaków rowerowych, a także węzeł szlaków pieszych. Wyznakowany staraniem Starostwa Powiatowego w Jaśle w 2006 roku. Prowadzi w całości po terenie gminy Krempna, a geograficznie w Beskidzie Niskim. Długość szlaku to niespałna 17 km, z czego większość do drogi asfaltowe, następnie drogi polne (z Myscowej do Polan) i niewielki odcinek drogi szutrowej tuż przed Hutą Polańską, przy czym z roku na rok może się to zmieniać na korzyść drogi asfaltowej na tym ostatnim odcinku. Około 9,3 km (56 % trasy) to podjazdy, a zjazdy to 7,4 km (44 %). Deniwelacja terenu (różnica między najwyżej a najniżej położonym punktem trasy) wynosi 145 m. Szlak jest dość widokowy, szczególnie z drogi z Myscowej do Polan, ponadto na trasie wiele zabytków kultury materialnej dawnych mieszkańców - Łemków.

WIĘCEJ INFORMACJI